Pirelli ve světě
Historie Pirelli

Historie Pirelli

 • Roku 1872 založil 24letý inženýr Giovanni Battista Pirelli v Miláně Pirelli & C. O rok později již byla postavena první továrna na výrobu gumových součástek a výroba běžela. Koncem 19. století začal proces diverzifikace výroby. Od izolovaného telefonního kabelu přes podvodní telefonní kabel až k prvním pneumatikám na kola (bicykly). První pneumatika na auto byla vyrobena roku 1901. Na počátku 20. století dosáhla značka Pirelli prvních sportovních vítězství a založila pobočky ve Španělsku (1902), Velké Británii (1914) a Argentině (1917).
 • Počátkem dvacátých let 20. století zasypali Pirelli jezdci jako Nuvolari, Ascari a Fangio spoustou trofejí ze závodů automobilů. Roku 1927 byla uvedena závodní pneumatika Superflex Stella Bianco.
 • Během sedmdesátých let se zrodila Cinturato radial, která zanechala výraznou stopu v historii pneumatik. Mezitím pokračovala značka Pirelli s masivní geografickou expanzí, která probíhala během celých šedesátých a sedmdesátých let. Pirelli získala německého výrobce pneumatik Veith, začala stavba výrobních zařízení na kabely v Peru (1968) a Australii (1975). V polovině sedmdesátých let vynalezla Pirelli nízko-profilové pneumatiky, známé P7, které jsou jedním z nejdůležitějších vynálezů v tomto průmyslu hned po Cinturato radial. Přelomovým objevem ve světě kabelů byl: fiber optics.
 • Během osmdesátých let získala Pirelli německého výrobce pneumatik Metzeler a výrobce telefonních pozemních kabelů Standard Telephone Cable.
 • Po restrukturalizaci společnosti, která probíhala v letech 1992-93, byl prezentován  Pirelli P Zero, což je běhoun s ultra nízkým profilem, který se užívá u těch nejprestižnějších pneumatik.
 • Následně Pirelli Cables & Systems posílila svojí pozici a prvenství v energetické oblasti získáním Siemens (1998), Metal Manufactures Ltd a Draka Holding (1999).
 • Roku 2000 byl uveden do provozu automatický systém výroby high-performance pneumatik MIRSTM.
 • Roku 2001 byly otevřeny Pirelli laboratoře, které znamenaly zlomový bod při vývoji nových technologií.
 • Roku 2004 Pirelli expandovala směrem k aktivitám na poli širokopásmového přístupu a fotoniky (Pirelli Broadband Solutions) i směrem k činnostem směřujícím k ochranně životního prostředí a obnovitelným zdrojům energie (Pirelli Ambiente Holding).
 • Roku 2005 prodala Pirelli svojí divizi Cables and Energy a Telecomunications Systems Business společnosti Goldman Sachs. Stejného roku otevřela Pirelli první výrobní závod pneumatik v Číně. Byla také otevřena továrna v Rumunsku.
 • Rok 2010 znamenal návrat Pirelli do F1. Byl uzavřen exkluzivní kontrakt na dodávky pneumatik až do roku 2013. V rámci transformace na společnost zabývající se pouze pneumatikami došlo také k prodeji Pirelli Broadband Solutions. Byla ohlášena výstavba první továrny v Mexiku. Produkce by měla začít během roku 2012 a bude určena prvořadě pro trh NAFTA.
 • Značka Pirelli byla potvrzena jako exkluzivní dodavatel pneumatik pro World Superbike Championship (WSBK) až do roku 2015.
   

Historická výroba pneumatik Pirelli:
 

 

Závodní historie Pirelli: 

Sdílejte :

Autorizovaný dovozce a velkoobchod:
AGV, ARAI, CARDO, DAINESE, HELD, HIGHWAY HAWK

Volná pracovní místa

Kontakt

A Spirit a.s.
Vrbova 19
147 00 PRAHA 4

(+420) 225 110 111

© 1996 - 2024 A Spirit a.s. | Všechna práva vyhrazena.